Nasledujúce


Kultúra kam kráčaš ... ? :-(

222 Zhliadnutia
KiKo80
1
Publikované 07 May 2021 / V Kultúra

Chátrajúci amfiteáter.
Lokalita: Východné Slovensko-Okres Rožnava-Gemer Malohont-obec Rejdová.

Stavba bola postavená svojpomocne (každý obyvateľ obce urobil, čo vedel) v roku 1969. Náklady na materiál dosahovali 25.000 Kčs. Prispela KSS, obyvatelia a miestne JRD.
V amfiteátri sa každoročne v Auguste konali Okresné folklórne slávnosti až do prvého kovidového roku 2020. Za socializmu to bola veľká udalosť pre celý východoslovenský región. V spodnej časi amfiteátra sú prezliekárne pre hráčov/účinkujúcich v súboroch a v súčastnosti nefungujúce záchody. Za socializmu miestne JRD sponzorovalo futbalový klub a ženský telocvik. Po prevrate tieto aktivity zanikli vraj kôli nedostatku financií.
Vtedy slávnosti trvali dva dni a boli honosné. V druhý slávnostný deň (Nedeľa) na miestnom pamätníku pálili salvy jednotky Ľudových milícií (ĽM) na počesť oslobodenia Československa. Na tribúnu videli zo zadnej a bočnej strany drevené schody. Po zadných schodoch zostal betónový podval. Objekt je aj elektrifikovaný. V bočnom vchode bola za socializmu ozvučovacia technika TESLA. V súčastnosti ozvučenie zabezpečovali externé firmy.
Celé slávnosti sa v tedy konali na počesť oslobodenia sovietskou armádou. Na slávnostiach vystupovali po oba dni ľudové súbory. Atrkaciou pre deti boli kolotoče a dva drevené prívesy nazývané strelnice, v ktorých sa dali kúpiť a vystreliť drobnosti, ktoré neboli v bežných obchodoch (cukríky, žuvačky, malé hračky, zahraničné cigarety a pod.) Najväčšia vec, ktorá sa dala vystreliť bola čierna Formula 1 na diaľkové ovládanie v hodnote 5.000 Kčs. Strieľalo sa zo vzduchovky na drevené špáradlá. Kto chcel získať F1 musel odstreliť viacero špáradiel. V areáli amfiteátra boli stánky s občerstvením od SD-JEDNOTA, ľudovými výrobkami, sladkosťami a hračkami.
V auguste 1989 sa na amfiteátri v piatok večer pred slávnosťami odohral koncert vtedy ešte málo známej skupiny TEAM s Paľom Haberom súčasťou ktorého bola aj módna prehliadka. Hrali tam piesne z prvého CD albumu skupiny.
Asi o tri roky po prevrate sa slávnosti skrátili už iba na jeden deň. V súčastnosti slávnosti trvajú "až" pol dňa. V roku 2020 sa nekonali ani poldňové kôli novému respiračnému ochoreniu.
Z obce sa dá vystúpiť na najvyšší vrch Slovenského rudohoria Stolica (1476 m.n.m.)

Zobraziť viac
0 Komentáre sort Triediť podľa

Nasledujúce