Zavrhnuté svedectvá (2018)

917 Zhliadnutia
Kulturblog
621
Publikované 14 Mar 2021 / V História

⁣Spomienky a skúsenosti pamätníkov na život v našom prvom samostatnom štáte v moderných dejinách, ktoré nemali nikdy uzrieť svetlo sveta.

Autori:
Ján Pastuszek
Dávid Pavlík

Komunistická propaganda démonizovala náš prvý samostatný štát v moderných dejinách, pretože stál na hodnotách, ktoré boli v priamom protiklade s podstatou komunizmu. Bohužiaľ aj dnes sú vo verejnom priestore prezentované len jednostranne zamerané svedectvá bez názorovej konfrontácie, čo vytvára veľmi tendenčný obraz.

Verejný priestor má v demokratickom zriadení slúžiť na beztrestné a slobodné vyjadrenie akehokoľvek názori či pohľadu na minulosť. Preto sme sa rozhodli dať priestor aj tým spomienkam a skúsenostiam, ktoré sa zámerne obchádzajú. Dúfame, že aspoň z časti vyvážime neobjektívne podávanie svedectiev z čias Slovenského štátu.

Zobraziť viac
2 Komentáre sort Triediť podľa

Psycho
Psycho 1 rok pred

Slovensky stat / SNP bude zial vzdy tema na ktoru sa asi nikdy nedokazme epozerat objektivne,ale v kazdoom dokumente, ci knihe je vzdy zaujate bud jendo alebo druhe extremne stanovisko. Bud slepo proti alebo slepo za. Je to podoban tema ako Uhorske dejiny na ktore sa nikdy v zivote slovaci a madari nikdy nebudu pozerat rovnakou optikou.
Pochadzam z prostredia slovenskych rolnikov a mestskych remeselnikov, pradedovia si Slovensky stat pochvalovali presne tak ako to odznelo v dokuemnte. Roboty bolo dost, jeden bol sedliak a predaval polnoprodukty, druhy bol stolar a tiez o pracu nemal nudzu. Na druhej strane si ale spominam ako mi babka vravela,ze raz prisla do skoly a jej spoluziacka v skole nebola. Neprisla v ten den , ani uz nikdy. Gardisti v noci vtrhli k nim an statok a ju aj s celou jej rodinou postrielali lebo boli "menecenni zidovski psy, podludia, nepriatelia naroda.." A potom v case 29:02 dedek v tomto dokuemnte tvrdi:"Gardisti nikomu neublizovali..: Obzvlast dnes by v case nastupujuceho kroonoveho fasizmu by sme mali hladiet do nasich svatsikovych dejin a hladat historicke podobnosti lebo tak ako nasi pradedovia v gardistickych uniformach strielali zidovskych spoluobcano vlen preto ze boli zidia a ted audjanyi nepriatelia statu, rovnako dnes nas mozu nasi koronovo zodpovedni neogardisti zacat strielat z rovnakeho dovodu lebo sme lebo ako odmietaci tetsovani a aockovania sa staneme nepriatelmi statu tiez.
Matovica som uz pred mesiacmi prirovnal k Tisovi ako k druhemu najvacsiemu masovemu vrahovi v slovenskych dejinach. Matovic ma zatial na svedomi "len" nejakych cca. 7000 doteraz uznanych mrtvych, t. j tych ktorych svojimi genialnymi protiepidemiologickymi opatreniami uplatnovanymi halvne od 31.10.2020 ked sa zacalo plosnym testovanim povrazdil. Rovnako ako Tisu aj Matelka chrnai to ze on nikoho nezavrazdil. Tiso tiez nikoho z tych cca. 100 tisic slovenskych obcanov nezavrazdil. On ich len natalcil do dobytcakov a poslal nemcov do koncentrakov z ktorych sa po vojne vratila len zhruba stvrtina. Obhajovat Tisa ,ze v kontexte doby robil maximum co mohol je cista loz a poiticka dmeogogia ako ked historik Lacko v dokumente v case 31:04 hovori:"Odmysliac si pristup k zidovskej mensine...", tak Slovenky stat pristupoval k svojim obcanom spravodlivo. tak nejak to tam doslova odznelo. Toto je taka fabulacia najhrubsieho zrna za ktory niekto kto sa nazyva historikom by s amal od hanby prpeadnut pod zem. Vsak to je uplne na urovni neoliberalov ktori na zaciatku 21.storocia nam tu davali za prikald uspesnych dochodkovych reforiem cilskeho diktatora, vraha a fasitu Pincoheta! Vsak to je ako povedat:" Odmysliac si ze Pincohet so svojimi americanmi zaplatenymi zoldniermi vtrhol do prezidnetskeho palaca a zavrazdil slobodne zvoleneho preizdneta Alendeho a nasledne desattisice cilskych obcanov dal povrazdit a este viac ich drzal v kocnentracnych taboroch, tak vlastne jeho vlada bola spravodliva",. Vsak jasne ze aj vlada najvacsieho diktatora je spravodliva ak si odmyslime jeho obete a berieme do uvahu len tych ktori mu ochotne sluzili a boli z ato odmenovani) desattisice.
K Tisovi poviem este tolko, ze nie je pravda, ze robil v kontexte doby maximum co mohol. Taka genocida zidov aka boal na SLovensku sa nediala ani v Cechah aj napriek tomu ze to bol nemecky protektorat ani v Horthyovom Madarsku kam do roku 1944 utieklo mnoho statslivejsich slovenskych zidov. Az ked Horthyho sanziaceho sa o separatny meir so Stalinom nemci odstavili a nahradili fanatikom Ferencom Szilasim (mimochodom rodak z Kosic takze po Ludovitovi Košútovi (Kossuth Lajos) a Alexandrovi Petrovičovi (Petóffi Sándor) dalsi slovak ktoreho madari a madarske dejiny poznaju ako velkeho madarskeho sovinistu), ktori na konci fvojny v Madarsku rozputal totalny teror proti uplne vsetkym.
Tiso urcote mohol aj ako len Hitlerom dosadeny babkovy slovensky politik robit viac pre ochranu vsetkcyh slovenskych obcanov. Zidovsky kodex a deportacie sa u nas schvalili az prilis horlivo inciativne.. Asi ako ked dnes nasa vlada inciativne testuje a ockuje v zaujme nadnarodneho farmakologickeho trustu, ale nie obcanov SR.

Na zaver pdootykam,ze nie som lsneickarsky ani komunisticky zasadny odporca LSovneskeho statu. Moj dedo ako dostojnik Slovenskej armady presiel celou Urkajinou az ku Kaukazu, videl na vlasten oci ako vyzera "Socialisticky raj" v skutocnosti a preto po navrate na zakalde toho co videl na Ukrajine a katolickej vychovy aj ked nebol ziaden presvedceny fasita pocas SNP bol krajskym velitelom PO HG v Presove co mu samozrjeme komunisti po vojne uz nikdy neodpustili. Pripravoval skutocne povstanie na Vychodnom Slovensku ktore by po vzore Tita oslobidlo SLovensko be zpomoci cevrenej armady a tym padom zmylo zo SLovenska spinu kolaboracie s Hitlerom, bez nutnosti starty samosattnosti a opatovneho zjednotenia s Ceskolsovenskom a zaroven sa ani nestali vazalmi ZSSR. O SNP viem presne to iste co odznelo v dokuemnte, ze to boli bandy obyvcajnych primitivov, ozralov, zlodejov ktori len terorizovali vsetkych obycajnych ludi co im prisli pod ruky a bolo jendo ci boli slovaci alebo madari. Najhrosie bolo ke dpotm tito partizani dostali velenie v podobe ruskych vysadkarov a ti riadili ich cinnost zamerne tak aby to SKUTOCNE SLovnekse Narodne Povstanie znemoznili. Napr. na vychodnom slovensku n ajar 1944 SLovenska Armada presuvala mnoztsvo zbrani a streliva do vzdialenejsich kasarni aby neboli na dosah nemcom a boli rychlo dostupne v priapde povstania a obratenia zbrani proti nemcom. Partizani to dobr evedeli a tento vlak vyhodili do vzduchu., cim jednak priamo oslabili bojaschopnsot slovenskej armady a uputali pozornost nemcov coho vysledkom bolo ze v maji 1944 nemci SLovensku armadu ako nedoveryhodnu radsej odzbrojili. CIze to co vypuklo 29.8.1944 presne tak ako odznelo v dokuemnt enebolo povstanie ani Slovenske, ani narodne. Toto je ale to co pisem v uvode, ze je ten pohlad na SNPO bude vzdy znacne polarizovany a nejaky hsitoricky objetivny konzenus sa asi nenajde nidky.

   0    0
Anderkixa
Anderkixa 1 rok pred

na to aby si mohol vypisovať kvalifikované komentáre k téme, by si najprv musel niečo vedieť z histórie a musel by si si nechať prepláchnuť, najlepšie chemicky, svoj holokaustom zdeformovaný mozog. Ten ti bráni v objektívnom hodnotení čohokoľvek, nielen dejín. SNP bol objektívne protislovenský česko-židovsko-boľševický puč. Bola vojn a vo vojne to bez obetí nejde, s nepriateľom sa zvyčajne nejedná v rukavičkách. Objektívne porovnanie Gardistov je jediné: s boľševikmi vtedajšej doby. A to sú Gardisti anjeli, tomu ver!

   0    0
Anderkixa
Anderkixa 1 rok pred

Slovensko 1939-43 bol štát, kde sa minimálne 80% občanov malo dobre a cítilo sa ako doma. Kedy inokedy Slovensko zažilo čolen podobnú situáciu? Nikdy! Vždy to bolo a je naopak: 20:80%. Dnes skôr 10:90. Keby sa dnes na Slovensku v referende rozhodlo 60% občanov, že sa cigáni vysťahujú do Indie, tak by to bola legitímna požiadavka. Židne práva žiadnej menšiny nestoja nad právami väčšiny na obyčajný život bez strachu o holý život a majetok!!!!! Život jediného člena domácej majority je cennejší ako životy všetkých menšín dokopy. Takto to je v prírode, kde to funguje. Dôkazov, ako to v ľudskej spoločnosti nefunguje, lebo ide proti prírode, je na 4 knihy.

   0    0
Anderkixa
Anderkixa 1 rok pred

a čo hovoríš na právo na slušný život pre ľudí, ktorí uvažujú, zaujímajú sa o dejiny, súčasnosť, politiku, ekonómiu a k voľbám vždy pristupujú zodpovedne a vzhľadom na svoje získané vedomosti a prirodzenú inteligenciu vedia situáciu vyhodnotiť tak, že nezvolia psychopatov, ktorých cudzia moc platí za devastovanie štátu, vedia rozoznať psychopatov od slušných ľudí s úprimnými zámermi v prospech celej spoločnosti a podľa toho sa zodpovedne zachovať vo voľbách....Pričom získanie týchto vedomostí a prehľadu stojí nielen veľa námahy, ale predpokladá vysoké IQ aj EQ rovným dielom, čo znamená, že takýchto ľudí je výrazná menšina oproti sprostej väčšine... Čo hovoríš na práva tejto menšiny na slušný život, ktoré im berie sprostá väčšina svojou sprostosťou, nezodpovednosťou a lenivosťou? Má podľa teba v tomto prápade tá usilovná, zodpovedná a inteligentná menšina právo na slušný život? Ako im ho zabezpečíš???

   0    0
Anderkixa
Anderkixa 1 rok pred

Ešte k tej objektivite pohľadu na minulosť. Najlepšie sa všetko vysvetľiluje cez zákony prírody, ktoré máme od prírody (pre magorov od boha) a preto im všetci dobre rozumejú.

   0    0
Anderkixa
Anderkixa 1 rok pred

Zákon prírody: rovnováha. Ak sa väčšina cestujúcich sústredí na ľavoboku lode, tak jedinou záchranou pred potopením je sústrediť čo najviac ľudí a materiálu na pravobok. Nie do stredu lode, to by sa loď potopila. Chápeš?

   0    0
Anderkixa
Anderkixa 1 rok pred

Ak nechápeš, tak dokončím: keď Rothschildovými bu ákmi platení "historici a novinári" prestanú všetky sily sústrediť na ľavobok, tak sa nikto mebude snažiť tlačiť sa na opačný koniec lode. Pričom medzi tzv. alternatívou, alebo popieračmi či ako chceš je výrazne väčšia až jednoznačná snaha o objektivitu a pracovanie s faktami. A možno to je ich chyba. Mali by viac tlačiť na opačnú stranu, inak sa potopíme.

   0    0
vlvox
vlvox 1 rok pred

Slovensko bolo a stále je utláčané a likvidované. Obdivujem všetkých vlastencov ktorí sa neboja hovoriť pravdu, konajú spravodlivo a čestne! Slovensko nikdy nezanikne, ale po zradcoch neostane ani kameň an kameni.

   3    0
Anderkixa
Anderkixa 1 rok pred

vieš ešte o niekom okrem Magáta?

   0    0
Zobraziť viac